Spring naar content

Eerste reactie Valente Prinsjesdag 2026: draai bezuinigingen woonzorg langdurige ggz terug

15 september 2026

Valente wil dat de Tweede Kamer de geplande bezuinigingen  woonzorg voor mensen met een psychische kwetsbaarheid terugdraait. Verder vraagt de branchevereniging Kamerbreed actie tegen huiselijk geweld en dakloosheid, en om voldoende skaeve huse. ‘Het kabinet moet meer zekerheid bieden aan mensen in kwetsbare situaties. Bestaanszekerheid – wonen en inkomen – is daarbij onmisbaar. De geplande bezuinigingen op woonzorg voor mensen met psychische problemen moet daarom van tafel’, zegt Maarten Hijink, directeur Valente.

Vanaf 2028 dreigt door bezuinigingen minder groeiruimte voor deze langdurige ggz, terwijl de Rijksoverheid juist ook tekorten aan woonzorgplaatsen en meer meldingen rond verward en onbegrepen gedrag signaleert. Zonder voldoende woonzorgplaatsen en voldoende skaeve huse verschuift de druk verder naar de mensen zelf, maar ook naar gemeenten, opvang, crisisdiensten, politie en samenleving.

Bezuinigingen langdurige ggz raken mensen die juist stabiliteit nodig hebben

Mensen met een ernstige psychische kwetsbaarheid hebben stabiele woonzorg nodig om veilig te wonen en mee te doen. In de komende jaren dreigt uiteindelijk circa € 91 miljoen minder groeiruimte beschikbaar te zijn dan eerder voorzien, terwijl juist méér woonzorgplaatsen nodig zijn. Plannen of ambities lossen dat niet op als er geen plekken bijkomen waar mensen kunnen wonen.
‘De minister heeft een eerdere tariefsverlaging in de langdurige ggz omgezet in een bezuiniging voor de langere termijn. Dat is kortzichtig en leidt tot schrijnende situaties’, aldus Maarten Hijink, directeur van Valente. ‘Achter iedere woonzorgplek die verdwijnt of niet beschikbaar komt, staat een mens voor wie geen plek meer is. Wij vragen de Kamer om deze bezuinigingen niet ongemerkt te laten passeren.’ Valente roept juist op extra te investeren in met name meer skaeve huse én bemoeizorg.

Ook extra aandacht nodig voor de aanpak van dakloosheid en huiselijk geweld

Naast de zorgen over de langdurige ggz vraagt Valente ook extra aandacht voor de aanpak van dakloosheid en huiselijk geweld. Het aantal dakloze mensen groeit immers sterk, ook onder arbeidsmigranten. Valente roept op om het Nationaal Actieplan Dakloosheid en de aanbevelingen van de Commissie Roemer krachtig uit te voeren.
Valente waardeert verder de stappen van kabinet en Kamer om huiselijk geweld en femicide aan te pakken. Tegelijk hebben mensen die thuis met geweld of dreiging leven snel laagdrempelige hulp en bescherming nodig. Valente roept dan ook op om de hulplijn 116 zo snel mogelijk te starten en het slachtofferdevice en AWARE landelijk beschikbaar te maken.

Contact hierover?

Lauris van Eekeren

senior beleidsadviseur

lauris.vaneekeren@valente.nl

06 21357010

Thema’s

public affairs

Meer informatieover Lauris van Eekeren