Spring naar content

Meedoen is de beste zorg – werkbezoek aan RIBW Brabant en SMO Traverse

17 september 2025

Valente organiseerde samen met RIBW Brabant en SMO Traverse een werkbezoek voor de ministeries van SZW en VWS over participatie. Van beide ministeries waren een afdelingshoofd en meerdere beleidsambtenaren aanwezig.

We bezochten een dagbestedingslocatie van KREW (RIBW Brabant) waar cliënten en ervaringsdeskundigen ons hun persoonlijke verhaal vertelden aan de hand van de participatieladder. Ook vertelde ze welke ondersteuning ze krijgen van SMO Traverse en RIBW Brabant. We gingen in gesprek over wat belangrijk is voor cliënten om mee te kunnen doen in de samenleving.

Werkbezoek

We kregen een warm onthaal met een heerlijk Brabants worstenbroodje van Waanzinnig. Waanzinnig wordt onder begeleiding van leer- werkcoaches en ervaren horecamedewerkers gerund door mensen met een psychiatrische kwetsbaarheid.

Daarna waren er verschillende presentaties; bijvoorbeeld over hoe de regionale Wmo-inkoop met verschillende partners wordt vorm gegeven zoals dagbesteding en Wmo-begeleiding en beschermd wonen. RIBW Brabant en SMO Traverse werken in de regio samen in een samenwerkingsverband SIEM samen met acht andere partners.

Herstellen doe je in relatie met anderen –  Malou Deenen, besturingsadviseur

‘Thuis in een sociaal isolement kun je niet herstellen’: hoe kunnen mensen vanuit deze situatie gestimuleerd worden meer deel te nemen aan de maatschappij?

Hoe kun je stappen zetten op de ‘participatieladder’ van weer buitenshuis een kop koffie drinken, van vrijwilligerswerk tot eventueel een betaalde baan of een andere vorm van participatie.

(Klik op de afbeelding voor een vergroting)

Bron: KREW – RIBW Brabant

Binnen de organisaties is er aandacht voor hoe ook de begeleiders worden meegenomen in de participatiegedachte, als onderdeel van herstel.

“Je kwetsbaarheid omzetten naar kracht”ervaringsdeskundige

Het is mooi om te zien hoe de organisaties de ondersteuning ‘om de cliënt heen’ organiseren en wat die nodig heeft om weer in zijn of haar kracht te komen staan. Wat is passend in deze situatie. De cliënt is het uitgangspunt niet het aanbod van de organisaties.

We krijgen een rondleiding op de dagbesteding en starten met het luisteren naar de swingende en rocky band met deelnemers van de locatie. Daarna werden we rondgeleid op de werkvloer waar verschillende producten worden verpakt voor (lokale) ondernemers en de houtwerkplaats waar een verlichte houten kerstboom staat te pronken.

“Iedereen moet mee kunnen doen in de samenleving, iedereen doet ertoe” – deelnemer

We worden meegenomen in de persoonlijke verhalen van cliënten en wat KREW voor hen betekent: “ik mag er zijn, ik word gezien en ik doe ertoe”. Met de ondersteuning lukt het deelnemers kleine en grote stappen verder te komen. Onderdeel worden van een klusteam, vrijwilliger worden, coördinator worden, als ervaringsdeskundige werken zijn voorbeelden hoe mensen weer meer gaan participeren.

De inzet van ervaringsdeskundigen is de rode draad en de ruggengraat van de ondersteuning van cliënten. Zij weten als geen ander wat het betekent in een sociaal isolement te zijn en de moeite die het kan kosten om stappen te zetten.

“Het gevoel hebben dat ik er weer bij hoor” –  deelnemer

We hebben gesproken over hoe je je grenzen kunt verleggen, terwijl je ondersteund wordt en hoe belangrijk het is om je gehoord te voelen. Ook op spannende momenten, bijvoorbeeld wanneer je met het UWV te maken krijgt.

Ook kregen we meer te horen over een pilot over de inzet van ervaringsdeskundigen voor klantregisseurs bij gemeenten (afdeling werk & inkomen) zodat zij in hun klantcontacten meer kunnen aansluiten bij de burger en wat die nodig heeft.

De herstelacademie KIEM kwam aan bod waar ook een ontwikkelplaats is voor ervaringskennis. En ook als een inloop voor burgers fungeert en daarmee voor iedereen toegankelijk is.

Geen beleid maken zonder de mensen waar het om gaat  – ministerie SZW

We gingen vervolgens met de ministeries in gesprek wat er nodig is in de praktijk, waar je te maken krijgt met de ingewikkelde systemen van de sociale wetgeving en alle regels die er zijn. ‘De burgers zelf en de uitvoerende professionals zijn diegenen die we als Den Haag moeten bevragen op wat wel of niet werkt’. Daar is een werkbezoek zoals vanmiddag behulpzaam in.

We hopen dat de ontwikkelingen rondom de Participatiewet in Balans meer uitgaat van vertrouwen in de burger maar ook kijkt naar de unieke situatie van iedere burger en waar er gedacht wordt in mogelijkheden, en waar niet de regels leidend zijn.

We kijken terug op een mooi en inspirerend werkbezoek.

Links

Lees hier meer over KREW
Filmpje over SIEM:

Contact hierover?

Bianca Bouter

senior beleidsadviseur

bianca.bouter@valente.nl

06 10 34 58 35

Thema’s

armoede & schulden

Meer informatieover Bianca Bouter

Alieke Geerds

beleidsadviseur ervaringsdeskundigheid

alieke.geerds@valente.nl

06 10585612

Thema’s

ervaringskennis en -deskundigheid

Meer informatieover Alieke Geerds

José Weststrate

beleidsadviseur

jose.weststrate@valente.nl

06 45473686

Thema’s

kwaliteit & onderzoek, (arbeids)participatie, landelijke onderzoeksagenda

Meer informatieover José Weststrate