Werkagenda VN-verdrag handicap 2025-2030 over participatie en veiligheid
De overheid presenteerde in juni 2025 de Werkagenda VN-verdrag Handicap 2025–2030. Hierin staan maatregelen voor een toegankelijke en inclusieve samenleving is waarin iedereen kan meedoen. Valente licht een aantal punten uit rond participatie en veiligheid (vrouwenopvang).
Bekijk hier de Werkagenda VN-verdrag Handicap I 2025-2030
De overheid wil de uitvoering van de sociale wetgeving vereenvoudigen en gaat verschillende maatregelen inzetten. Uitvoeringsinstituten als het UWV en SVB gaan deze nieuwe maatregelen uitvoeren volgens dit tijdsschema.
Participatie – Inkomensregelingen
- Inkomensregelingen (Hoofdstuk 3.1.5): de normen zijn opgehoogd zodat mensen meer mogen bijverdienen. Een aantal maatregelen zijn uitgewerkt in de handreiking Participatiewet in Balans. Hier kun je ook meer lezen over de bijverdienregeling die versoepeld wordt (blz. 52). De overheid wil zo bijdragen aan meer bestaanszekerheid voor mensen met een arbeidsbeperking en mensen die langdurig ziek zijn of een beperkt aantal uren kan werken als gevolg van een medische beperking.
- Ook wil de overheid de vangnetten verbeteren waar iemand op terug kan vallen mocht werken (gedeeltelijk) niet lukken door ziekte. De huidige toeslagen zijn vaak niet voldoende om bestaanszekerheid te hebben (zie maatregel 2).
- SZW zet zich in voor voldoende inkomen voor mensen die weinig uren kunnen werken (urenbeperking). (Bladzijde 28)
- Ook wordt in kader van de Participatiewet ingezet op meer cliëntondersteuning zodat burgers beter worden ondersteund rondom hun inkomen. Burgers hebben recht op deze onafhankelijke cliëntondersteuning.
- Daarnaast maken VWS en SZW een overzicht van regelingen gericht op inkomensondersteuning voor mensen met een chronische ziekte en/of beperking (maatregel 5, bladzijde 29).
Lees ook: Kabinet presenteert Hervormingsagenda inkomensondersteuning
Participatie – Werkvoorzieningen
- De overheid wil werkvoorzieningen (hoofdstuk 3.1.6.) voor werkgevers die mensen met een arbeidsbeperking in dienst nemen makkelijk toegankelijk maken door minder lange procedures. Dit geldt o.a. voor de werkvoorzieningen die een werkgever bij het UWV kan aanvragen. Ook wordt er specifiek gekeken naar werkvoorzieningen voor jongeren met een beperking (maatregel 4, blz. 31).
- De overheid wil de burgers van betere informatie voorzien over werk- en inkomensregelingen, samen met MIND, Simpel Switchen en Iederin is er een informatiepunt ontwikkeld. Hier is informatie te vinden over de overgang tussen de verschillende regelingen bijv. dagbesteding naar werk.
- De overheid zal burgers proactief gaan benaderen wanneer zij recht hebben op toeslagen, nu vragen burgers deze niet altijd aan terwijl ze daar wel recht op hebben. Voor burgers is het ingewikkeld om te weten voor welke toeslagen ze in aanmerking komen. De overheid heeft met deze maatregel al een start gemaakt.
- Het ministerie van SZW heeft structureel financiën vrijgemaakt voor IPS (Individuele Plaatsing en Steun) zie 3.1.12. Verschillende leden van Valente zetten IPS al in.
- VNG en Divosa werken samen met SZW aan een goede implementatie van de wijzigingen met verschillende tijdspaden. Zie hier een schema.
Vrouwenopvang – Levensdomein veiligheid en rechtsbescherming
Op het levensdomein Bescherming tegen geweld, misbruik, uitbuiting of verwaarlozing (hoofdstuk 3.7.2) zijn vier maatregelen (maatregel 2 t/m 5) aangekondigd waar Valente bij betrokken zal worden. Ze hebben betrekking op vrouwen- en mannenopvang of opvang slachtoffers mensenhandel.
- Maatregel 2: zorg- en veiligheidsorganisaties zorgen in samenwerking met kennisinstituten en beroeps- en brancheorganisaties en de ministeries van JenV, VWS en OCW voor het bijeenbrengen/verbinden van beschikbare kennis over geweld, uitbuiting of verwaarlozing misbruik bij mensen met een beperking.
Tijdspad: 2027.
- Maatregel 3: zorg- en veiligheidsorganisaties zorgen in samenwerking met de ministeries van JenV en VWS voor betere toegankelijkheid van informatie over ondersteunende diensten (inclusief opvangcentra voor slachtoffers van geweld en misbruik) voor mensen met een beperking die slachtoffer zijn van geweld, misbruik, uitbuiting of verwaarlozing.
Tijdspad: 2026 inventariseren toegankelijkheid van informatie en verbetervoorstellen; 2027 verbetertraject.
- Maatregel 4: opvangcentra voor slachtoffers van geweld en misbruik zorgen in samenwerking met de VNG en ministeries van JenV en VWS voor een verbetering in de fysieke toegankelijkheid voor mensen met een beperking die slachtoffer zijn van geweld, misbruik, uitbuiting of verwaarlozing. Insteek hierbij is niet dat alle opvangcentra voor alle soorten beperkingen fysiek toegankelijk zijn, maar wel belangrijk dat bekend is wat de toegankelijkheid van een opvangcentra is en/of via maatwerk toegang georganiseerd kan worden.
Tijdspad: 2026 nulmeting VO en opvang slachtoffers mensenhandel; 2027: Plan van aanpak verbeteringen; 2028 opstellen richtlijn/kader voor opvangsector en aan de slag met (randvoorwaarden voor) verbeteringen.
- Maatregel 5: kennisinstituten versterken in samenwerking met zorg- en veiligheidsorganisaties en de ministeries JenV, VWS en OCW onderzoek en data naar geweld, misbruik, uitbuiting of verwaarlozing in relatie tot mensen met een beperking.
Tijdspad: 2025 – 2027: in kaart brengen bestaande monitoren, onderzoeken, door uitvoeringsorganisaties verzamelde data en mogelijkheden uitbreiding; 2028: Waar mogelijk en proportioneel verbeteren registratie.
Ervaringsdeskundigheid vertegenwoordigd in de werkagenda
- De overheid heeft in de verschillende maatregelen de inzet van ervaringsdeskundigheid opgenomen. VWS en VNG stimuleren lokaal inclusiebeleid mede door inzet van ervaringsdeskundigen (maatregel 1, blz. 13).
- Er worden maatregelen ingezet m.b.t. toegankelijkheid van woningen zodat mensen met een beperking zoveel mogelijk zelfstandig kunnen worden (hoofdstuk 3.2.1). In dit kader wordt er ook gekeken naar een mogelijk te ontwikkelen NEN-norm.